Tesla Roadster одложен за 2022 година

Илон Маск соопшти дека новата, втора генерација на Tesla Roadster ќе започне да се произведува следната година, што значи две години подоцна отколку што беше најавено за време на нејзината промоција на крајот на 2017 година.

Новиот Roadster ќе се напојува од три електромотори, а со единствено полнење на батеријата 200 kWh, автономијата, наводно, ќе биде 998 километри (620 милји).

Од фабриката најавуваат велат дека Tesla Roadster забрзува од 0-96 км/ч за 1,9 секунди, а од 0 до 160 км/ч стигнува за 4,2 секунди, додека максималната брзина е 402 км/ч.

Маск еднаш изјави дека „автономијата ќе биде поголема од 1.000 километри“, како и дека е убеден дека новиот Roadster ќе постави рекорд на патеката за продукциски автомобили во Нирбургринг.

Што се однесува до цената, основната верзија наTesla Roadster ќе се продава за 200.000 американски долари.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе