TEXAN & Envipco отвора фабрика за рециклирање во С. Македонија

Американската компанија TEXAN & Envipco ќе отвори фабрика за рециклирање на пластика во Северна Македонија. Оваа одлука му била соопштена денеска во Атина на премиерот Зоран Заев и на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на средбата што ја имале со претседателот на грчко-американската комора АмЧам, Николаос Бакацелос.

Компанијата веќе 10 години работи во Грција со современа технологија за рециклирање.

Премиерот Заев, како што соопшти владината прес-служба, истакнал дека Северна Македонија посветено работи на унапредување на економската регионална соработка, за што говорат и податоците за солидната трговска размена со земјите од регионот и заедничките проекти во полето на енергетиката.Заев и Битиќи ги поканиле компаниите да ја посетат земјава и да ги искористат можностите за инвестирање и за заеднички вложувања со националните компании.

На состанокот се разговарало и за придобивките од влезот на Северна Македонија во НАТО, а премиерот Заев, презентирајќи ги можностите за инвестиции, нагласил дека позитивните исчекори што Северна Македонија ги направила за придвижување на интеграциските процеси на земјата, се уште еден силен импулс за отворање на економските перспективи.

Претседателот на грчката АмЧам, Бакацелос искажал благодарност што Северна Македонија е отворена за инвестиции и водење бизнис.

На средбата биле истакнати позитивните трендови во земјата кои даваат сигнал на стабилизирање на економија, зајакнување на довербата кај инвеститорите како резултат на позитивните движења во економијата, раст на извоз, индустриско производство, внатрешниот промет и раст на просечната плата.

Тагови
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Read more

Бизнис

Цените на нафтата највисоки во последните две години

Read more

Шпаркасе Банка го започнува третиот циклус од програмата „Чекор по чекор“ за поддршка на старт-ап бизниси

Read more

Вкупно 7.500 изгубени работни места во изминатата година

Read more

По 20 години повторно директна авиоврска Скопје – Москва

Read more
 

Вести

Заев: Како членка на НАТО нема да дозволиме Кина да гради 5G мрежа во С. Македонија

Читај повеќе

Речиси една петтина од Бугарите плаќале поткуп за здравствена услуга

Читај повеќе

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Читај повеќе

Денеска се решава за укинување на полицискиот час

Читај повеќе

Прв НАТО самит каде С. Македонија учествуваше како полноправна членка

Читај повеќе

Променливо облачно со северен ветер, од четврток значително потопло

Читај повеќе

Пристигнаа уште 12.870 дози Pfizer вакцини

Читај повеќе

Словенија прогласува крај на епидемијата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со протест пред МНР бара да се соопшти за што се преговара

Читај повеќе