СУПЕРКЛАСИКО НА АМЕРИКА 2019

Тите го изостави Нејмар од Суперкласико, повика 4 дебитанти

Бразилскиот селектор Тите уште отсега го објави списокот на играчи со кои ќе ѝ се спротивстави на Аргентина во популарното јужноамериканско Суперкласико.

Најдобриот играч Нејмар намерно е изоставен бидејќи сезонава мака мачи со повреди. Наместо него деби ќе чека тинејџерот од Реал Мадрид, Родригу, како и Доуглас Луис од Астон Вила, Емерсон од Бетис и голманот на Рома, Даниел Фузату. Селекторот Тите повика вкупно 23 играчи од кои сите играат во клубови ширум Европа. Намерно не се повикани играчи од домашното првенство каде токму тој период се игра 33-тото коло.

Големото дерби наречено Суперкласико на Америка помеѓу Бразил и Аргентина е закажано за 15 ноември, а ќе се игра на неутрален терен на „Кинг Сауд Јуниверсити“ стадионот во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија.

По овој натпревар „Кариоките“ ќе се преселат во соседните ОАЕ каде на 19-ти во Абу Даби копјата ќе ги вкрстат со Јужна Кореја.

Суперкласико датира од 1914 година кога сѐ до 1976 оваа пресметка беше позната како Рока Куп. Возобновен е во 2011 година, а досега Бразил има 12 титули, додека Аргентина 4 од кои последната дури во 1971.

Голмани:
Алисон - Ливерпул, Англија
Едерсон - Манчестер Сити, Англија
Даниел Фузату - Рома, Италија

Одбрана:
Данилу - Јувентус, Италија
Емерсон - Бетис, Шпанија
Алекс Сандру - Јувентус, Италија
Ренан Лоџи - Атлетико, Шпанија
Едер Милитау - Реал Мадрид, Шпанија
Фелипе - Атлетико, Шпанија
Маркињус - ПСЖ, Франција
Тијагу Силва - ПСЖ, Франција

Средина:
Артур - Барселона, Шпанија
Каземиру - Реал Мадрид, Шпанија
Фабињу - Ливерпул, Англија
Лукас Пакета - Милан, Италија
Доуглас Луис - Астон Вила, Англија
Филипе Кутињу - Баерн, Германија

Напад:
Давид Нерис - Ајакс, Холандија
Роберту Фирмину - Ливерпул, Англија
Габриел Жезус - Манчестер Сити, Англија
Ричарлисон - Евертон, Англија
Родригу - Реал Мадрид, Шпанија
Вилијан - Челси, Англија

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Фудбал

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Read more

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Read more

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Read more

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе