Трамп: Конгресот не може да ме отстрани поради извештајот на Малер

Вашингтон, 22 април 2019 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Конгресот „не може да го отстрани” од функцијата, поради наодите на извештајот од истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер за наводното мешање на Русија во изборите во САД во 2016 година и неговите обиди да ја попречи истрагата.

„Само тешки кривични дела можат да доведат до импичмент. Нема никакви мои престапи (без тајни договори, без попречување на истрагата), па не може да има ни импичмент. Демократите извршија кривични дела, а не вашиот републикански претседател“, напиша Трамп на Twitter.

Ревидираната верзија на извештајот на Малер од околу 450 страници беше објавена минатата недела, по две години интензивна истрага.

Извештајот потврди дека руските агенти се обидувале да интервенираат во изборите во 2016 година за да му помогнат на Трамп да ја победи демократската противкандидатка Хилари Клинтон, вклучително и преку хакирање на нејзините имејл адреси.

Но, извештајот исто така посочува дека штабот на Трамп не бил вклучен во заговор со Русите за нивните активности.

За време на истрагата, Трамп постојано се обидуваше да ја спречи работата на Малер, се вели во извештајот.

Малер оцени дека не може да се произнесе на каков било начин, за тоа дали Трамп сторил кривичното дело попречување на правдата.

Демократите, кои го контролираат Долниот дом на Конгресот, досега најчесто се воздржуваа од повикување на процедура за импичмент (отповикување) на претседателот.

Но, комисии на Претставничкиот дом инсистираат да им биде даден целиот извештај на Малер, со деловите кои сега не се достапни до јавниста поради безбедносни или правни причини.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Свет

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Read more

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Read more

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Read more

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Read more

Вести

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Читај повеќе

155 приведени во првите 24 часа од враќањето на рестриктивните мерки

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Читај повеќе

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Читај повеќе