Трамп: Носете заштитни маски, пандемијата се влошува

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика Американците да носат заштитни маски, доколку не можат да задржат оддалеченост од други луѓе, и оцени дека ситуацијата со коронавирусот веројатно ќе се влоши.

– За жал, пандемијата веројатно ќе се влоши пред да биде подобро, рече Трамп на првиот брифинг посветен на пандемијата на вирусот.

Трамп исто така ги повика младите во САД да ги избегнуваат баровите каде што се наоѓаат голем број луѓе и да се однесуваат „паметно“.

– Ги повикуваме сите да носат маска кога не можат да ја задржат физичката дистанца. Без разлика дали сакате да носите маски или не, тие имаат влијание, имаат ефект, рече Трамп.

Американскиот претседател на тој начин ја промени реториката во врска со носењето маски. Трамп претходно рече дека носењето маска е личен избор на поединецот.

Во изминатите 24 часа во САД беа регострирани нови рекордни 68.524 случаи на заразени. Во тој период има 961 смртен случај и тоа е осми ден по ред на толку голем раст на заразени.

Вкупно во САД има речиси четири милиони заразени. 

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Вести

Владата ги прифати препораките за ограничена работа на угостителските објекти

Читај повеќе

Филипче: Болничките капацитети се исполнуваат, примени пациенти и во модуларната болница

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нови 408 случаи на COVID-19, оздравени 280, починати четири лица

Читај повеќе

Најдено починато лице во Затвор Скопје

Читај повеќе

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе