Тренер откри кој кардио тренинг е најдобар за топење маснотии

А.С.
/ 23.06.2022 / 08:55

Ако сакате да се ослободите од несаканите масни наслаги, не е лошо за почеток да изберете кардио тренинг.

Тренерот Пол Ревелија во своето видео на YouTube ги коментираше предностите и недостатоците на кардио тренингот со низок, умерен и висок интензитет.

Во однос на времето потребно за вежбање, HIIT ја има предноста што ви овозможува да согорите повеќе калории за пократок временски период. Сепак, таквиот интервал на тренирање со висок интензитет бара малку подобра кондиција.

„Ако правите спринт, треба да бидете доволно способни да го правите тоа со полн интензитет, додека активностите со низок или умерен интензитет, како пешачење, возење велосипед или планинарење, сè уште не ја бараат таа способност“, рече тој.

И закрепнувањето е важно.

„Ако тренирате HIIT околу 20 минути дневно, а остатокот од времето го поминувате седејќи, имате доволно време да ги опоравите телото и мускулите. Сè зависи од вашиот распоред и цели“, додава тој.

На крајот на краиштата, најдобриот кардио тренинг е оној што не го мразите.

„Најдете го типот на вежби што го сакате. Одржливото вежбање е токму она во кое уживате“, заклучува тој.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фит

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Read more

Нов трик за слабеење: Путер во утринското кафе

Read more

Тренинг за почетници: 15 минути вежби за целото тело

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more
 

Магазин

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Читај повеќе