Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Дали четвртата доза од вакцината воопшто делува? „Третата, четвртата и петтата доза се губење ресурси“, рече директорот на Едукативниот центар за вакцини во Филаделфија. „Тоа ни го одвлекува вниманието од она што навистина ни е потребно.“

Се чини дека четвртата доза на вакцината против COVID-19 не обезбедува поголема заштита од инфекција со сојот омикрон, од третата доза. Ова го посочува прелиминарната студија од Израел. Израел е првата земја во светот која систематски ги повикува своите граѓани да се вакцинираат со четвртата доза, каде главно се користи вакцината на BioNTech/Pfizer. Научниците ги објавија податоците во понеделник, 17 јануари, околу три недели по почетокот на кампањата низ целата земја.

Резултатите ги потврдуваат сомневањата на Европската агенција за лекови (ЕМА) објавени минатата недела. Марко Кавалери, кој е одговорен за стратегијата за вакцинација во ЕМА, на прес-конференција рече дека нема податоци за поддршка на значајните ефекти од четвртата доза вакцина.

Некои земји, како Данска, Унгарија и Чиле, ја одобрија четвртата доза вакцинација, и покрај загриженоста од регулаторните служби. Тедрос Гебрејесус, директор на Светската здравствена организација (СЗО), кон крајот на декември изјави дека дополнителната вакцинација со паушална стапка може да ја продолжи пандемијата наместо да ја прекине, пишува Deutsche Welle.

Кавалери, од друга страна, не само што укажува на недостаток на податоци за ефикасноста на повеќекратните дополнителни вакцини, туку истакнува дека честите дополнителни вакцини може негативно да влијаат на имунолошкиот одговор против COVID-19. Ова може да доведе до „замор (на имунитетот) на населението“, кое веќе примило неколку дози вакцина.

Но, и оваа теза не е неспорна. Иако не постојат клинички податоци за недвосмислените позитивни ефекти од повеќекратните вакцини, не постојат научни докази дека честите вакцини може да доведат до замор на имунитетот. Оваа теза никогаш не била истражувана.

Што е исцрпување на Т-клетките?

Кавалери веројатно стравува дека повторената изложеност на антитела, како што се оние што се наоѓаат во вакцините, може да доведе до анергија на Т-клетките, сугерира професорката Сара Форчун од Одделот за имунологија и заразни болести на Harvard TH Chan School of Public Health, во писмена изјава за DW. Во имунологијата, терминот анергија се однесува на недостаток на одговор на антигени со исклучување на имунолошкиот одговор. Анергијата на Т-клетките ги спречува Т-клетките да го нападнат вашето тело. Затоа тие нѐ штитат од нашиот сопствен имунолошки систем.

Т-клетките, штом ќе влезат во телото, играат клучна улога во сузбивањето на COVID-19.

Fortune вели дека загриженоста на Кавалери е научно оправдана. Сепак, неговиот страв попрво треба да се сфати како прашање - научниците треба да обрнат внимание на тоа. Во случајот со вакцината против COVID-19, оваа појава сѐ уште не е доволно јасна. Според неа, тоа не треба да влијае на политичките одлуки.

Вакцинација на секои неколку месеци не е вообичаена

„Идејата да се вакцинираме на секои четири месеци или уште почесто е нова. Ова е нешто што никогаш не е забележано кај други видови вируси. И помислата за (можен) замор на Т-клетките треба да биде причина за одмор“, вели Рајнхард Обст, професор на Институтот за имунологија на Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен.

„Ако некој ме праша дали би се вакцинирал на секои четири месеци или да речеме на секои два месеца четири пати по ред, би рекол: Подобро биди внимателен и направи пауза“, вели Обст.

Повремените дополнителни вакцини помагаат

Холден Мекер, професор по имунологија на Универзитетот Стенфорд, во изјава за DW вели дека има податоци од ОК кои покажуваат дека е поефективно со втората доза на вакцина да се чека околу шест месеци. На имунолошкиот систем му треба време да изгради меморија.

Ова сугерира дека таканаречените „освежувачки“ вакцини во кратки интервали не се корисни, истакнува Мекер. Од друга страна, „годишните вакцини против грип не ни штетат“, па досега сè укажува дека повремената повторна вакцинација против COVID-19 е од корист.

Невозможна мисија за вакцините

Пол Офит, лекар за заразни болести на Детската клиника во Филаделфија и член на Советодавниот одбор за вакцини на ФДА, рече дека „освежувачката“ вакцинација против COVID-19 е стратешки погрешна за општата популација.

Тој не е толку загрижен за можната анергија на Т-клетките, туку има принципиелни забелешки: тој смета дека здравствената стратегија, која има за цел да спречи релативно помали болести - е погрешна.

Така, од вакцината против COVID-19 се бара невозможното. Веќе во третата фаза од студијата за квалитетот на вакцините на Moderna и Pfizer во декември минатата година во САД, постигната е 95% ефикасност против поблагите форми на болеста. „Тоа е неодржливо на долг рок“, вели Офит, додавајќи дека количината на неутрализирачки антитела се намалува со текот на времето.

Затоа, тој предвидува дека вакцинираните луѓе би можеле да развијат поблаги форми на болеста, „и тоа е во ред“, вели Офит.

„Целта беше луѓето да се држат надвор од болница, интензивна нега или мртовечница. И вакцината го постигна тоа. Но, овие случаи ги означивме како 'пробив', што според мене беше грешка во комуникацијата. Така, поставивме стандард за оваа вакцина, што не можевме да го примениме на ниту една друга вакцина (против респираторни заболувања).“

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Здравје

Помалку познати рани знаци на бременост

Read more

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Read more

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе