Три растенија кои носат среќа во домот

Најдобар начин да го направите вашиот дом попријатно и поздраво место за живеење е да внесете растенија во него. Тие го прочистуваат воздухот, а многу од нив го неутрализираат зрачењето на електричните уреди. Можеби не сте знаеле, но се верува дека одредени растенија носат среќа во домаќинството во кое растат.

Дрво на парите

Самото име кажува за што ова растение е „експерт“. Според фенг шуи, дрвото на парите (Pilea peperomioides) е врвна гатачка и традиционално се дава како подарок за успех во кариерата и работата, односно материјалната благосостојба. Кинезите го подаруваат ова растение за Нова година. Со цел да се поттикне приливот на пари, треба да се стави во близина на влезната врата. Сепак, има еден улов. Не смеете да дозволите растението да венее или да биде во лоша состојба. Дрвото на парите, или расула, има месести лисја кои личат на монети.

Јасмин

Јасминот има опоен мирис и се смета за силен афродизијак. Се верува дека јасминот помага во одржување на романсата, привлекување љубов, пари, а помага и во остварувањето на соништата.

Кактус

Според верувањата на древните Маи и ​​Кинези, кактусот во животот носи можности. Расцветаниот кактус симболизира среќа и неговиот сопственик наскоро може да очекува добри вести.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Живот

Пронајден венчален прстен кој Британка го изгубила пред 50 години

Read more

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more
 

Магазин

Пронајден венчален прстен кој Британка го изгубила пред 50 години

Читај повеќе
  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе