Триесет композиции на музичкиот фестивал „Макфест 2019“

Скопје, 27 септември 2019 (МИА) – Шаренолик фестивал од секој аспект, од возраст на изведувачи, возраст на автори, жанрови на музика за сите вкусови и генерации, од класичен шлагер, до фанк, поп, рок, електро поп, ар-ен-би, најави денеска на прес-конференција во Скопје уметничкиот директор на фестивалот на музика „Макфест 2019“, Владимир Дојчиновски.

На 34-тото издание на „Макфест“ што ќе се одржи на 10, 11 и 12 октомври ќе се изведат 30 композиции. Меѓу изведувачите, како што соопшти Дојчиновски, ќе биде и групата „Фрајле“ кои ќе пеат на македонски и за кои вели дека во моментов се регионален хит. Во финалето ќе влезат 20 композиции, а Дојчиновски посочи дека можеби ќе има простор за уште две композиции.

На првата полуфинална веќер ќе настапат: Мартинијан Кириловски со песната „Стопати на ден“, Мартина со „Зрак“, Трајче Георгиев „Си одиш ти“, Марија Груевска,  Акустик Дивижн „Магија“, Ивана Бизо „Знам“, Мина Блажев „Не можам без тебе“, Виктор Апостоловски „Оди си“, Александар Митевски и Драган Спасов Дац „Уште ми фалиш“, Огнен Здравковски и Зоран Џорлев „Светот нека застане“, Игор Узунов „Ранет херој“, Здравка Мирчевска „Нема утре“, Мартија Станојковиќ „Возбуда и љубов“, Наташа Малинкова „Што ли да направам“ и Кентаур „Допир нежен и мил“.

На втората, пак, ќе настапат: Даниел Дан – „Завртив круг“, Филип Јордановски и Емилија Гиевска – „Вечно заедно“, Елена Наумова – „Крај“, Дексо&Принц – „Фанк“, Симона Поповска – „Љуби ме“, Фрајле – „Не и признавај“, група Екстраваганса – „Како странец“ , Елена Петреска – „Без дилема“, Лара – „Кој те учи така“, Росана Сариќ Тодоровска – „Спомени“, Јасмин Лопез – „Врела крв кубанска“, Коки и тајфата – „Бела ајта“, Барбара – „Во срцето“, Игор Шарески – „Без тебе“ и Славица Ангелова – „Љубовта не боли“.

Организатор на фестивалот е Општина Штип, со поддршка од Министерството за култура. И годинава, за преносот е задолжена МРТ.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Музика

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Read more

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Read more

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Read more

Скандал околу новиот хит на Аријана Гранде и Џастин Бибер

Read more

Сцена

  • play_arrow

Зошто обожаваме да гледаме серии и филмови за криминалци?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за италијанската хорор серија „Curon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Клинт Иствуд го прослави 90. роденден

Читај повеќе

Се снима српска верзија на серијата „Two and a Half Men“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што е погрешно со „Rush Hour“

Читај повеќе