Трик за сечкање кромид без солзи

Кромидот е неопходен во нашите специјалитети -  се чини дека секое готвено јадење е речиси безвкусно без него. Токму затоа често посегнуваме по кромидот, но неговото сечкање никогаш не е пријатна работа.

Не само што воглавно солзат очи додека го подготвуваме овој зеленчук, туку е и прилично тешко да се исечка на парченца, а тие да не ни бегаат и кромидот да остане на даската за сечкање без да се поместува.

Но, сето ова се случува затоа што кромидот го сечкаме на погрешен  начин. Навикнати сме од почеток на главицата кромид да ѝ го отстрануваме коренот, а токму тој потег потоа ни ја отежнува работата.

Познатиот британски готвач Гордон Ремзи откри како правилно се сечка кромид, а ќе видите дека овој метод е навистина практичен. Тој советува обавезно да го оставите коренот на кромидот, барем додека не завршите со сечкање, бидејќи во спротивно ќе почне да испушта течност, а токму таа течност е причината за нашите солзи.

Потоа, важно е и да користите остар и голем нож, а потоа да го прополовите кромидот. Половинката од главицата држете ја со три прста така што средниот да биде напред. Почнете да сечкате тесно и вертикално, но не до коренот, а потоа двапати засечете хоризонтално. Потоа почнете да сечкате убаво и цврсто сѐ до крајот, токму како што е прикажано на снимката.

Remote video URL

Приметувате разлика?

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Рецепти

Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе