Трипл-дабл машините Јокиќ и Дончиќ се незапирливи

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ продолжија со вообичаено темпо.

Секој од нив забележа трипл-дабл и ги предводеа своите тимови до нови победи во НБА.

Денвер по голем пресврт го победи Торонто со 125:119. Во третата четвртина Репторс водеа со дури 21 поен разлика, но Нагетс на крилата на Јокиќ и Џамал ​​Мареј го свртеа резултатот и славеа.

Јокиќ го постигна 21-от трипл-дабл сезонава и 126-ти во кариерата со 35 поени, 17 скока, 12 асистенции, 6 украдени топки и 2 блокади.

Мареј додаде 12 од своите 26 поени во последната четвртина и имаше 12 асистенции.

Remote video URL

Далас го совлада Чикаго на гостински терен со 127:92, а Лука Дончиќ го заврши мечот со 27 поени, 12 скока и 14 асистенции, па одличниот Словенец не успеа да ја продолжи серијата од шест последователни трипл-дабл учиноци со 30 или повеќе поени.

На другата страна Никола Вучевиќ имаше 13 поени и 6 скока.

Remote video URL
Резултати од НБА:

Кливленд - Феникс 111:117

Детроит - Шарлот 114:97

Чикаго - Далас 92:127

Сан Антонио - Голден Стејт 102:112

Денвер - Торонто 125:119

Портланд - Бостон 99:121.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе