Трипл-дабл за историја на Јокиќ, Дончиќ со 41 поен во победата над Феникс

Никола Јокиќ со 121. трипл-дабл во кариерата влезе во историјата на НБА лигата.

Јокиќ натпреварот против Вашингтон го заврши со 21 поен, 19 скока и 15 асистенции и стана третиот играч во историјата на лигата кој има најмалку еден трипл-дабл против секој тим во НБА. Претходно тоа им успеало само на Расел Вестбрук и Леброн Џејмс.

Најефикасен во победата на Денвер беше Мајкл Портер Јуниор со 22 поени и 11 скока, одличен беше и Џамал Мареј со 18 поени и осум асистенции, а Арон Гордон постигна 17 поени. Двоцифрени беа и Кристијан Браун (12 п), Пејтон Вотсон (11 п) и Реџи Џексон (11 п).

Remote video URL

Кошаркарите на Далас го совладаа Феникс со резултат 123:113 благодарение на уште една феноменална партија на Лука Дончиќ.

Одличниот Дончиќ постигна дури 41 поен со 9 скока и 11 асистенции, а голема помош имаше и од Кајри Ирвинг кој постигна 29 поени.

На другата страна Девин Букер постигна 35 поени, а Кевин Дурент постигна 23.

Со оваа победа, Далас седми последователен пат го престигна Феникс во поредокот и сега го зазема шестото место во западната конференција, последно кое директно води во плеј-офот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе