Турска пица со мелено месо: За денешниот ручек направете лахмаџун

Лахмаџунот е еден од најпознатите турски специјалитети. На многумина им е познат како турска или лажна пица, а се прави од мелено месо, сечкан зеленчук и зачини.

За поедноставна верзија наместо тесто можете да користите тортиљи, но во тој случај мора да ја прилагодите температурата на која ќе го печете овој вкусен оброк.

Потребни состојки:

 • 300 грама брашно
 • 1 лажичка сол
 • 250 мл топла вода
 • 1 лажичка масло
 • 10 гр свеж квасец
 • 2 лажици млеко
 • 1 лажичка шеќер

За филот:

 • 250 гр мелено месо
 • 4 лажици пасирани домати
 • 2 лажици сечкан магдонос
 • 1 црвен кромид
 • 1 црвена пиперка
 • лук
 • чили
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Прво, активирајте го квасецот. Топлото млеко и нежно измешајте го со шеќер. Потоа додадете го иситнетиот квасец и една лажица брашно. Оставете ја смесата да се активира. Кога квасецот е готов, додајте го во садот со брашно во кој претходно сте додале сол. Соединете ги брашното и квасецот и постепено додавајте топла вода. Тестото мора да биде мазно.

За тоа време подгответе го филот. Пасираните домати, кромидот, магдоносот, лукот и биберот се ставаат во блендер. Овде е важно зеленчукот да не се претвори во каша. Кога тоа е готово, ставете го зеленчукот во садот со месото и зачинете по желба. Измешајте ги состојките додека не добиете изедначена смеса.

Сега е време да се подготви тестото. Намачкајте го тестото со малку масло, покријте го со фолија и оставете го да нарасне еден час. Потоа поделете го на пет еднакви делови и секој растегнете го во круг.

Додадете приближно две лажици фил во тестото. Потребно е да го притиснете со прстите по целото тесто. Потоа префрлете ги во тавче и печете околу 10 минути на 220 степени. Кога е готово, можете да додадете уште кромид или свежи домати, а може да гарнирате и со рендар морков и сечкани листови марула. Најчесто се јаде како тортилја.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Ловечки шницли со сенф и црно вино

Read more

Најдобриот рецепт за лесна подготовка на вкусна пастрмка

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
 • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
 • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе