МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР „ВАЦЛАВ ЈЕЖЕК“ 2019

У18 репрезентацијата со автогол загуби од Украина

Македонските надежи забележаа несреќен пораз од своите украински врсници во првиот натпревар од меморијалниот турнир во Чешка одигран синоќа.

Младите Македонци поведоа по само четири минути игра со голот на Методи Максимов, но на полувреме не заминаа со предност откако Сљусар израмни во последната минута.

Во вториот дел двете репрезентации имаа шанси, но гол немаше сѐ до десет минути пред крајот. По едно нафрлување на Максим Волинец, нашиот голман Николоски несреќно си постигна автогол кој се покажа решавачки.

Јозеф Масопуст стадион во Мост, Чешка
Македонија У18 - Украина У18 1:2 (1:1)
Стрелци: 4' Методи Максимов - 45' Денис Сљусар, 80' (аг) Иван Николоски
Македонија: Иван Николоски; Филип Костовски, Александар Ѓурковски, Спасе Терзиев, Али Асани, Димитар Тодоровски, Иван Николов, Лука Станковски, Бехар Фета, Методи Максимов, Марио Илиевски.
Украина: Зновенко; Изотов (78' Машенко), Кузик, Бражко, Сљусар, Тлумак, Волинец (90'+2 Здирко), Савењук (73' Шуранов), Ковал (46' Соловјов), Кулалаев, Брук.

Вториот натпревар од групната фаза Македонија го игра денеска од 17 часот против Словачка во Литомерице. Во првото коло Украина и Словачка одиграа 1:1

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Фудбал

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Read more

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Read more

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Read more

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе

Митревски ќе го чува голот на Порто

Читај повеќе

Стојмир Дејаноски е нов претседател на КК Гостивар

Читај повеќе

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Читај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Клоп: Сѐ уште не сме шампиони, ќе мора да се потрудиме за тоа

Читај повеќе