УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

УЕФА е крајно огорчена од најавата на дванаесетте клубови за создавање на Супер лигата, па еден од многу чекори во борбата за стопирање на овој проект е и драконски мерки против сите учесници во оваа „паралига“.

Реал Мадрид, Милан, Арсенал, Атлетико, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Тотенхем објавија дека постигнале договор за создавање на ново натпреварување во кое ќе им се придружат и други осум клубови.

Тие би ја раководеле Супер лигата, ексклузивно и затворено натпреварување за најдобрите и најбогатите кое на тој начин преактично би ја уништило Лигата на шампиони на УЕФА.

Токму затоа УЕФА најави жестоки казни за сите 12 одметници, но и за оние кои допрва ќе им се приклучат: исфрлање од националните првенства, како и забрана за нивните фудбалери да играат за репрезентациите.

Крис Вилиамс, дописник од УЕФА за Меѓународното здружение на спортски новинари, на својот Twitter прфил објави:

„На денешните разговори со луѓето од УЕФА се гледа дека постои желба 12-те клубови веднаш да се исфрлат од сите натпреварувања на УЕФА, како и на Реал, Барселона, Милан и Ливерпул да им се забрани да ги носат на дресовите почесните амблеми на УЕФА. Овде има многу бесни луѓе“.

URL

Почесниот амблем на УЕФА е лого кое се носи на левиот ракав од дресовите и кои смеат да го имата само клубовите кои имаат освоено 5 титули во Купот на шампионите и Лигата на шампионите, или пак три титули во низа. Амблемот кој УЕФА им го доделува на клубовите содржи слика од пехарот во кој се наоѓа бројот на освоени титули од клубот.

Почесните амблеми на Баерн и Реал пред да ги освојат последните (6 и 13), и Ајакс

Барселона во 2015 година со освојувањето на петтата титула шампион на Стариот континент стана последниот клуб кој стекнал право да носи ваков амблем. Им се приклучи на Реал (13), Милан (7), Баерн (6), Ливерпул (6) и Ајакс (4, но 3 по ред).

Со оглед на тоа што Баерн и Ајакс нема да бидат дел од Супер лигата, само овие два клуба ќе продолжат да го носат овој почесен амблем.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Жена од Мали роди девет бебиња – пет девојчиња и четири момчиња

Read more

Фудбал

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Read more

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Read more

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе