Украина: Нападнати сме

Украина пријави „масивни хакерски напади“ на владини веб-страници, објави новинската агенција AFP.

Веста ја потврди министерот за образование, кој на Facebook напиша дека веб-страницата на министерството е турната во масовен сајбер напад.

Турнати се страниците на Министерството за одбрана, Министерството за образование, Министерството за енергетика и Министерството за надворешни работи. Хакирана е и веб-страницата на државната Служба за итни случаи.

Некои од страниците се недостапни, а на страниците на Министерството за надворешни работи се појави текст на руски, полски и украински јазик. „Украинци! Сите информации за вас ќе станат јавни. Плашете се и очекувајте го најлошото“, стои во пораката над која е вкрстено украинското знаме.

Тензиите меѓу Украина и Русија се на врвот, поради што целиот свет е во состојба на готовност. Русија во неколку наврати беше предупредена дека ќе претрпи сериозни последици доколку нападне која било територија на Украина, додека официјална Москва ги отфрла сите обвинувања против неа, тврдејќи дека НАТО одамна ги прекршил сите договори со тоа што се проширил до руските граници.

Од друга страна, реално е да се очекува официјална Москва да се обвини себеси за овој хакерски напад, прво поради тензијата со Киев, но и поради „историјата“ на обвинувања против Русија за извршување на хакерски напади. Да потсетиме, во САД беше спроведена долгорочна истрага за мешањето на Русија во претседателските избори на кои победи Доналд Трамп.

Утринава портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олех Николенко, потврди дека се оди во таа насока.Тој за украинските медиуми изјави дека е рано да се носат заклучоци, но дека „евидентирана е долга листа на руски напади врз Украина во минатото“.

URL
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Свет

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Read more

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Read more

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Read more

Германија ги блокира естонските испораки на оружје за Украина

Read more
 

Вести

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две недели

Читај повеќе

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Читај повеќе

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Читај повеќе

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Читај повеќе

Сончево, многу студено и ветровито

Читај повеќе

Триесет дена притвор за жител на Порој кај кого беше најдено оружје и муниција

Читај повеќе

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Читај повеќе

Голем пад на вредноста на биткоин

Читај повеќе