Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Група Украинки дојдоа до идеја да им помогнат на војниците кои неуморно се борат против Русија продавајќи свои разголени фотографии и веќе собраа вртоглава сума на пари.

Украинката Настасија Наско го почна проектот TerOnlyFans каде група луѓе, главно жени, доброволно се пријавија да соберат пари за украинските војници. За три месеци, тие собраа близу 800.000 долари.

Идејата беше поттикната само неколку дена по руската инвазија која започна на 24 февруари и сега влезе во четвртиот месец. Настасија на својот Twitter молела за помош од познаничка кој сакала да побегне од Харков, а бидејќи никој не ѝ одговорил, таа потоа се пошегувала дека својата гола фотографија ќе ја испрати на оној кој ќе ѝ направи услуга.

За само пет минути од објавувањето, 23-годишната девојка добила дури 10 пораки од луѓе кои ѝ нудат помош.

Нејзина познаничка успеала безбедно да го напушти градот, а Настасија го одржала ветувањето. Тогаш таа сфатила дека може да продолжи да  го користи методот. Со помош на нејзината пријателка Анастасија Кучменко, таа ја лансираше платформата TerOnlyFans, каде што кратенката „ter“ означува Територијална одбрана.

Сајтот започнат на 8 март, односно Меѓународниот ден на жената, и покрај сличностите во името и навидум концептот, нема никаква врска со страницата за возрасни OnlyFans, тврдат креаторите. Оние кои учествуваат во собирање средства не добиваат никакви барања.

„Ние не исполнуваме сексуални фантазии, туку се обидуваме да собереме пари за војната“, објасни Настасија.

Во моментов брои 40 луѓе, од кои 10 се анонимни, а има и неколку мажи. Повеќето од нив се наоѓаат во Украина и волонтирале без претходно искуство со ваков тип на сајтови, но има и неколку кои претходно ја користеле страницата за возрасни.

Креаторите на страницата TerOnlyFans објаснија дека таа е дизајнирана така што нејзините членови немаат никаква врска со парите што пристигнуваат. Парите одат директно во украинската Територијална одбрана, додека дел од парите одат за организации за бегалци и засолништа за животни.

Моментално најголемата донација е онаа од 2.800 долари, а пристигнала во криптовалута.

Исто така, Настасија истакна дека донирале луѓе од целиот свет - Велика Британија, Франција, Холандија, а повеќето од нив доаѓаат од Украина.

Настасија живеела во Киев до почетокот на инвазијата, а потоа се преселила во Полска. Инаку, таа е родена во Белорусија, а истакна дека е горда на тоа што им помага на луѓето.

„Многу сум среќна затоа што можам да ги поддржам моите Украинци“, рече Наско, заклучувајќи дека тие немаат намера да престанат додека не заврши војната: „Ќе ставиме крај на ова кога Путин ќе умре, а Русија ќе престане со својата агресија“, рече таа.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Живот

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Дали детето ви е разгалено?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Правило од 20 минути – идеално време за јадење благо

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе