Уште еден земјотрес од 5 степени регистриран во Албанија

Тирана, 26 ноември 2019 (МИА) – Во Албанија денеска во 14 часот и 5 минути регистриран е уште еден земјотрес со интензитет од 5 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил на 'ртот Родон. Земјотресот најмногу се почувствува во Драч и Тирана.

Во меѓувреме, Американскиот геолошки институт соопшти дека Албанија не се наоѓа во таканаречениот земјен „огнен прстен“ и оти нема опасност од цунами.

– Албанија се наоѓа во близина на линијата на тектонски плочи кои поминуваат под Италија, што го прави регионот подложен на осцилации, се наведува во соопштението на Американскиот геолошки институт.

Во земјотресот со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала што утрово ја погоди Албанија загинаа најмалку 16, а повредени се повеќе од 600 лица.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Регион

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Read more

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Read more

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Read more

Од денеска во Грција може да се патува и со брз тест

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе