ВАР не беше доволен: Радикална промена во Премиер лига

Уште не сме се навикнале на ВАР технологијата, а челниците на Премиер лигата одлучија од следната сезона да воведат пробно правило во врска со измената на играчи. Оваа промена би можела радикално да се одрази на текот на играта.

Следејќи го примерот на американската НФЛ, Премиер лигата сака да воведе посебен протокол за играчи кои во текот на играта добиле потрес на мозокот, што се смета за исклучително опасна состојба.

Англичаните ги претставија своите идеи пред ИФАБ, телото на ФИФА задолжено за промена на правилата и од следната сезона ќе примени едно од двете решенија за кои ќе се одлучува на 3 април.

Првиот предлог е играчот за кој лекарите се сигурни дека има потрес на мозокот да може „бесплатно“ да се замени, односно неговата измена да не влијае на вкупниот број од три дозволени измени, колку што имаат екипите според актуелните правила.

Втората идеја е играчот за кој постои сомнение дека има потрес на мозокот да биде изнесен од терен и да добие лекарски преглед во соблекувалната на 10 или 15 минути, а потоа ако е во добра состојба да му се овозможи да се врати во игра. За време на повредата би можело да биде заменет со играч од клупа кој би се вратил на клупа доколку повредениот играч би се вратил во игра.

Премиер лигата на 29 февруари ќе ги дискутира двата предлога со ИФАБ и ќе одбере еден за кој клубовите ќе гласаат во јуни на крајот на сезоната.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Фудбал

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Read more

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Read more

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Read more

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Read more

Спорт

  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе