ЗИМСКИ ТРАНСФЕРИ 2024

Вардар се засили со играч од италијански четвртолигаш

Филип Здравески
/ 12.02.2024 / 18:32

Колку е неатрактивна македонската лига говори и зимското засилување на заспаниот џин Вардар кој се пофали дека се засилил со Хрват од италијанската четврта лига.

Станува збор за 25-годишниот Михаил Бришки кој игра во средниот ред со дефанзивни задачи и доаѓа од екипата на Санџулиано Сити, клуб познат само на страствените играчи на спортското обложување.

Таму заминал летоска и одиграл 19 натпревари во Серија Ди, италијанската четврта по ранг лига. Инаку, оваа лига е непрофесионална и сезонава има 167 клубови поделени во 9 групи, а Бришки во Вардар доаѓа од групата Ди каде неговиот Санџулиано Сити е 10-ти од 18 екипи.

Хрватот потекнува од младинската школа на загрепски Динамо, за кој никогаш не настапил на сениорско ниво, а потоа играл за хрватскиот второлигаш Сесвете и словенечкиот првоилигаш Табор.

Денеска Вардар објави дека се засилил и со гамбискиот напаѓач Кеба Кебел Сусо, кој доаѓа од словенечкиот второлигаш Јадран каде на 12 натпревари постигнал 7 гола и 2 асистенции.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе