УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Со по два натпревара денеска и утре конечно ќе продолжат возбудувањата и во најквалитетно европско клупско натпреварување.

Вечерва од 21 часот Торино и Манчестер ќе бидат градовите на Стариот континент каде фудбалските вљубеници ќе го насочат своето внимание.

На „Алијанц“ стадионот во Торино, пред празни трибини, Јувентус ќе се обиде да ја надомести негативата од еден гол од првиот натпревар против Лион кој се одигра уште на крајот на февруари. Тогаш Французите изненадија и со голот на Лукас Тузар ја совладаа „Старата дама“. Со оглед на тоа што Лиг 1 не продолжи, играчите на Лион во овој натпревар влегуваат далеку поодморени бидејќи покрај пријателските натпревари одиграа само еден официјален, финалето во Лига Купот кое го загубија од ПСЖ пред една недела. За разлика од нив, Јувентус константно играше среда-недела уште од јуни. Натпреварот ќе го суди Германецот Феликс Цвајер.

Во Манчестер, на „Итихад“ стадионот, Реал Мадрид му гостува на Манчестер Сити во обид да го обели образот по поразот на домаше терен од 1:2. Доколку „Кралевите“ сакаат да го продолжат походот кон титулата, ќе мора да го надмудрат тимот на Пеп Гуардиола, а тоа ќе треба да го направат без капитенот Серхио Рамос кој мора да одлежи суспензија поради црвениот картон кој го доби на 4 минути пред крајот на нивната пресметка во Мадрид. Натпреварот ќе го суди Германецот Феликс Брих.

Рамос го добива црвениот картон

Утре на „Камп Ноу“ Џенаро Гатузо и Наполи ќе бркаат изненадување против моќната Барселона. Италијанците имаат 1:1 од Неапол, па гол во домашната мрежа им е императив. Хендикеп за Гатузо ќе биде отсуството на крилниот напаѓач Лоренцо Инсиње, како и на бекот Костас Манолас, двајцата повредени. И Кике Сетјен има проблеми со составот кој не само што е во лоша форма поради која ја загуби и титулата во Ла Лига, туку повредени се Серхио Бускец, Усман Дембеле и Самуел Умтити, а суспендиран е Артуро Видал. Натпреварот ќе го суди Турчинот Џунејт Чакр.

Веројатно натпреварот каде што не би требало да има незивесности е оној што се игра на празната „Алијанц Арена“ во Минхен. Баерн не само што има предност од високи 3:0 од првиот натпревар во Лондон, туку Челси во Баварија доаѓа десеткуван. Френк Лампард не може да смета на суспендираните Маркос Алонсо и пеналџијата Жоржињо, а повредени се Сесар Аспиликуета, Педро Родригес, Кристијан Пулишич и Рубен Лофтус-Чик. Натпреварот ќе го суди Романецот Овидиу Хацеган.

Во четвртфиналето место веќе имаат изборено Аталанта - ПСЖ и Лајпциг - Атлетико, двојки кои на 12 и 13 август ќе ги одиграат своите натпревари, а каде на 14-ти и 15-ти ќе им се придружат четирите победници од денес и утре.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Read more

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Read more

Спорт

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе