Вечерва се чека Стара нова година - покрај Македонците слават и Шкотите, Берберите, Велшаните...

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар, вечер ќе ја пречекаат Јулијанската Нова година, која почнува утре на празникот Василица. Но, празнуваат и други народи ширум светот кои се од друга религија.

Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики, како Васил, Васко, Васе, Васка…, го слават својот именден. На семејната трпеза се крши погача со паричка, а се верува дека на оној што ќе му падне, годината ќе му биде среќна и бериќетна.

По повод православната Нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија. Годинава со ограничено присуство на верници поради пандемијата со коронавирусот. Ќе изостанат и традиционалните маалски огнови.

Свети Василиј Велики е еден од тројцата најголеми црковни учители од IV век. Родум бил од Цезареа во Кападокија, а завршил школо во Атина. Тој бил голем христијански филозоф, а се прославил и како епископ и заштитник на чистотата на православното учење. Свети Василиј Велики се упокоил на 14 јануари во 379 година.

Покрај Македонската православна црква, според Јулијанскиот календар, верските празници ги слават и Руската и Српската црква, Ерусалимската патријаршија и монасите на Света Гора. За разлика од нив, по Грегоријанскиот календар се водат Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква.

Стара нова година или Hen Galan во Велс

Старата Нова година од разни причини се празнува и кај народите кои не се православни. Така, овој празник се слави во Курдистан, Палестина, Јордан, Узбекистан, Азербејџан, Казахстан, Швајцарија, Велс и Шкотска, а го празнуваат и Берберите кои живеат распослани низ земјите од Северна Африка. Во Алжир, каде Берберите се бројно малцинство, е прогласен за национален празник, но поради некои причини таму се слави ден порано, на 12-ти.

Берберите во Мароко денеска слават Yennayer или Стара нова година
реклама

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Навални објави снимка од „палатата на Путин“, вредна милијарда евра

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Живот

Вухан има изложба посветена на битката со COVID-19

Read more

Кои хороскопски знаци најмногу ќе го почувствуваат ретроградниот Меркур?

Read more

Шварценегер по вакцинирањето: Појдете со мене ако сакате да живеете

Read more

Која е девојката што го одушеви светот на инаугурацијата на Бајден?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вухан има изложба посветена на битката со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија: Чао, журим!

Читај повеќе

Намирници кои предизвикуваат појава на акни

Читај повеќе

Скромниот Берни Сандерс привлече внимание на инаугурацијата на Џо Бајден

Читај повеќе
  • play_arrow

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Читај повеќе

Каде е Барон Трамп?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци најмногу ќе го почувствуваат ретроградниот Меркур?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шварценегер по вакцинирањето: Појдете со мене ако сакате да живеете

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за пилешки стек со сусам и сенф

Читај повеќе