Василица

Разбивање митови: Паричка за Бадник или за Василица?

Само едно е правилно, а во продолжение откриваме зошто токму едниот празник е вистинскиот за лепче со паричка.
Read more

Василичарски гала оперски концерт и вечер во НОБ

По синоќешниот, вечерва во Националната опера и балет ќе се одржи уште еден гала оперски концерт по повод празникот Василица.
Read more

Со традиционалното палење на маските заврши Вевчанскиот карневал

Вековната традиција на вевчанските василичари заврши со традиционалното палење на маските во центарот на селото.
Read more

На Василица почестете се со мед во чест на Свети Василиј

Денеска е Свети Василиј Велики архиепископ кесариски. Постојат многу обичаи, но и суеверија за тоа што не треба да се прави на овој ден.
Read more

Вечер е Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат православната Нова година, која почнува утре на празникот Василица.
Read more

Василичарите во Вевчани ја продолжија традицијата, продефилираа и покрај полицијата

„Бугарски фашистички окупатор", руска вакцина Спутник, служба за дезинфекција, легална продажба на марихуана, пирати, специјалци, се дел од василичарските маски кои продефилираа низ вевчанските улици.
Read more

Вечерва се чека Стара нова година - покрај Македонците слават и Шкотите, Берберите, Велшаните...

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар, вечер ќе ја пречекаат Јулијанската Нова година, која почнува утре на празникот Василица.
Read more

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на протоколите

Традиционалниот Вевчански карневал, кој околу 15 века се одржува на 13 јануари во Вевчани, поради пандемијата со коронавирусот годинава ќе се одржи под посебни мерки и протоколи со цел заштита од ширење на COVID-19, но ќе задржи дел од оби
Read more
Под слоганот „Напрај се Василичар“ утре почнува Вевчанскиот карневал

Под слоганот „Напрај се Василичар“ утре почнува Вевчанскиот карневал

Под слоганот „Напрај се Василичар“ утре почнува Вевчанскиот карневал, на кој се најавуваат над 1.000 маски и богата програма со културно – забавни содржини.
Read more
Вевчанци подготвени за карневалот: „Кеојш?“

Вевчанци подготвени за карневалот: „Кеојш?“

Наближува 13 јануари, а Вевчани веќе е на нозе. Оваа година новитет ќе биде готвењето вевчански специјалитети.
Read more
fjdslfchjsd.jpg

Свети Василиј Велики - Стара нова година

На 14 јануари православните верници го слават споменот на Свети Василиј Велики, а воедно и го празнуваат почетокот на новата година по Јулијанскиот календар.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more