Верати призна: Го напуштив ПСЖ поради Луис Енрике

Марко Верати беше дел од францускиот гигант од 2012 година, си замина во септември, а сега ги откри и причините за ваквата негова одлука.

Верати дојде во ПСЖ летото 2012 година како 19-годишен супер талент од редовите на Пескара, и тоа без воопшто да заигра во Серија А. Имено, претходната сезона Пескара ја освои титулата во Серија Би предводена од Чиро Имобиле, Лоренцо Инсиње и Верати. Иако го бараа и италијанските гиганти, одлучи да замине во ПСЖ каде тогаш тренер беше Карло Анчелоти, а спортски директор Леонардо.

„Разговарав со Енрике, ми рече дека не сум дел од неговите замисли. Тој е одличен тренер, ја почитувам неговата одлука. Ми кажа дека во ПСЖ сум многу години и дека сака да направи некои промени. За мене работите никогаш не се случуваат случајно“, рече 30-годишниот Верати за L'Équipe.

На почетокот од септермври Луис Енрике не го вклучи Верати на списокот за настап во Лигата на шампионите, што беше јасен знак за неговото заминување. На 13 септември потпиша за катарскиот клуб Ал-Араби за трансфер вреден 45 милиони евра.

„Не сакав да одам во друга екипа во Европа, бидејќи во некој момент сигурно ќе требаше да играм против ПСЖ. Одлучив да живеам во Париз по завршувањето на играчката кариера. Таму остана моето семејство. Во Париз доаѓам секогаш кога имам слободно време“, додаде Верати.

Верати мина 11 години во ПСЖ каде одигра 416 натпревари, што го прави втор во историјата на овој клуб зад Жан-Марк Пилорж со 435, играч од 80-тите. Постигна и 11 голови.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе