Бизнис

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Италијанската агенција за пазарна конкурентност соопшти денеска дека отворила истрага за можна експлоатација на работници во синџирите на снабдување на луксузните модни брендови Armani и Dior.
Read more

Цената на златото е највисока во историјата

На повеето азиски берзи цените на акциите денеска паднаа, а благо падна и вредноста на доларот во однос на кошничката валути, додека цената на златото достигна историски максимум.
Read more

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Кинеските платформи за е-трговија ги повлекоа од продажба маиците на кои е прикажан крвавиот Доналд Трамп со тупаница во воздух само неколку моменти откако беше застрелан.
Read more

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

На девизните пазари благо порасна вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.
Read more

Вредноста на биткоинот порасна по обидот за атентат врз Трамп

Read more

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

На девизните пазари благо порасна вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.
Read more

Цените на нафтата под 85 долари

Цените на нафтата се стабилизираа на меѓународните пазари под нивото од 85 долари, откако Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) ги потврди прогнозите за солиден раст на побарувачката, туркајќи ја в
Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Денеска на Волстрит се тргува внимателно бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици пред новите податоци за инфлацијата, извештајот на претседателот на ФЕД Џером Пауел и првите квартални деловни резултат
Read more

Паднаа цените на нафтата

 
Read more

Растат цените на нафтата

На глобалните пазари, цените на нафтата се зголемија минатата недела, бидејќи залихите на црното злато во САД нагло паднаа, што укажува на посилна побарувачка на почетокот на летната сезона на патувања.<
Read more

ВМРО-ДПМНЕ: Реномираната германска компанија Epsotech со инвестиција од 20 милиони евра влегува во Македонија и отвора 110 работни места во оваа фаза

Во Македонија своја инвестиција најави компанијата Epsotech во износ од 20 милиони евра, која ќе отвори производствен погон во близина на Скопје и 110 нови работни места, пред се високо стручен кадар, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
Read more

Скок на акциите на Samsung, доларот паѓа

На азиските берзи денеска цените на акциите паднаа од највисоките нивоа во последните 27 месеци, бидејќи нема вести за понатамошен раст на пазарот, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути стагнир
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more