Култура

Отворен конкурс на МКЦ: Публиката ќе го прави постерот за Здраво млади 2021

Младинскиот културен центар Скопје распиша конкурс за дизајн на постерот за годинашното издание на фестивалот Здраво млади.
Read more

Објавена книгата „Научно културни мостови со Грција“

Книгоиздателството „Култура“  ја објави книгата „Научно културни мостови со Грција“ од професорката Вера Стојчевска Антиќ.
Read more

Театар Комедија распиша Конкурс за комедија од домашен автор

Театар Комедија – Скопје објавува Конкурс за избор на комедија од македонски автор со цел да се стимулира жанрот комедија и да се промовираат домашните автори.
Read more

„Антологија на млади поети од Северна Македонија“ објавена во Грција

Електронската книга „Антологија на млади поети од Северна Македонија“ е објавена во Грција.
Read more

Објавена книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја објави книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“ од Вера Сточевска-Антиќ и приредувачот Милчо Јованоски.
Read more

„Направи Selfie со твојата омилена книга“ – кампања на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола

Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ - Битола започна јавна кампања „Направи Selfie со твојата омилена книга“.
Read more

Кого и што се слави на Божик?

На Божик се сеќаваме на Христовото раѓање. Го славиме Господа Исуса Христа. Го славиме Неговиот роденден. Бог постанал човек. Бог дошол на земјава. Христос е Син Божји Којшто е роден како човек од Дева Марија.
Read more

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божик

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово - Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии.
Read more

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на протоколите

Традиционалниот Вевчански карневал, кој околу 15 века се одржува на 13 јануари во Вевчани, поради пандемијата со коронавирусот годинава ќе се одржи под посебни мерки и протоколи со цел заштита од ширење на COVID-19, но ќе задржи дел од оби
Read more

Објавена поетската збирка „Лачи искрини“ на д-р Михаил Левенски

                                                       •          „Книга за љубовта, благодарноста и посветеноста“ – акад. Витомир Митевски
Read more

Доказ за посебноста на македонскиот јазик: докторска дисертација од 1890 во Русија

Рускиот амбасадор во државава со поддршка за постоењето и засебноста на македонскиот јазик, за чиј пример даде и одбранета докторска дисертација во Русија од пред дури 130 години.
Read more

Приказна за Свети Климент Охридски Чудотворец

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента.
Read more
реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more