Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните земји се обиделе да ја ослабат и уништат Русија, но дека тоа никогаш нема да успее.
Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Првиот човек на Венецуела, Николас Мадуро, потпиша шест декрети за официјализирање на мерките кои се увертира за анексија на дел од територијата на Гвајана.
Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Југоисточна Австралија денеска беше погодена од топлотен бран што го зголеми ризикот од шумски пожари и ги натера властите да забранат пожари низ големи делови на Нов Јужен Велс.
Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Нацрт-резолуцијата поднесена од 17 земји и Палестина до Светската здравствена организација го повикува Израел целосно да ја почитува својата обврска да го заштити медицинскиот и хуманитарниот персонал во Појасот
Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Привремен договор за клучните правила на Европската Унија кои ја регулираат употребата на вештачка интелигенција, вклучително и владината употреба на вештачка интелигенција во биометрискиот надзор и како да се ре
Read more

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште еден шестгодишен мандат.
Read more

Израел доби 200 товарни авиони со воена опрема од повеќе земји

Министерството за одбрана на Израел соопшти дека земјата добила 200 товарни авиони со воена опрема од повеќе земји.
Read more

Што ќе се случи на бојното поле откако САД ја блокираа помошта за Украина?

Пакет нова безбедносна помош за Украина и Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран во средата од републиканците во американскиот Сенат кои инсистираат на построги мерки за контрола на имиграцијата на
Read more

Два големи ризика ако Израел одлучи да ги потоне тунелите на Хамас

Read more

Обвинет синот на Бајден: Не плаќал данок, трошел милиони за ескорт дами, дрога, автомобили

Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер, се соочува со нови кривични пријави затоа што не платил данок од најмалку 1,4 милиони долари, додека трошел милиони на раскошен начин на живот.
Read more

Полска гради 24 мали нуклеарни реактори

Полска даде зелено светло за изградба на 24 мали модуларни нуклеарни реактори на шест локации, изјавија денеска директорите на компанијата што ќе ги гради централите.
Read more
play_arrow

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Рускиот претседател Владимир Путин и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман одржаа средба во Ријад, а по средбата во јавноста беше претставено заедничко соопштение кое крие многу детали.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more