Свет

play_arrow

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Западно од ирачкиот град Мосул е пронајдено едно од местата за кое постои сомневање дека е масовна гробница на жртвите од Исламската држава.
Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Сателитски снимки покажуваат дека поплавите во Северна Кореја можно е да предизвикале штета на цревата за испумпување вода од најголемите нуклеарни постројки во земјата.
Read more
filter

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Франција го засилува военото присуство во источниот дел на Средоземното Море, соопшти вчера францускиот претседател Емануел Макрон.
Read more

Дутерте: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте изјави дека ќе волонтира за тестирање на новата руска вакцина против COVID-19, бидејќи има доверба.
Read more

УНИЦЕФ: 800 милиони деца во светот немаат услови во училиштата да ги измијат рацете

Во заеднички извештај на УНИЦЕФ и Светската здравствена организација (СЗО) се вели дека повеќе од 800 милиони деца во светот немаат услови да ги мијат рацете на училиште.
Read more
play_arrow

Бејрут: Анатомија на смртоносната експлозија

Експлозијата во магацинот во Бејрут одекна низ градот познат по славните гламурозни денови, но и историјата на граѓански војни.
Read more

Одморалиште на германскиот автопат А3 е жариште на заразени кои доаѓаат од Западен Балкан

На станиците за тестирање на германските автопати, најголем процент од заразените со COVID-19 е регистриран на просторот за одмор на автопатот А3, по кој главно доаѓаат патници од Западен Балкан во Германија.
Read more
play_arrow

Дезинформациите за коронавирусот убија најмалку 800 луѓе ширум светот

Најмалку 800 луѓе починале низ целиот свет поради дезинформации поврзани со коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научници.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 20.620.330 лица. Од нив починале 748.002, а оздравеле 13.519.612 луѓе.
Read more

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Берлин 12 август 2020 (МИА) –  Само неколку дена по почетокот на новата учебна година, ученици од училиште во Берлин се испратени во самоизолација, затоа што еден ученик е позитивен на новиот коронавирус.
Read more
play_arrow

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Камала Харис е првата Афроамериканка која една од двете водечки партии ја кандидирале за потпретседател во историјата на САД.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 20.378.854 лица. Од нив починале 741.631, а оздравеле 13.280.356.
Read more
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Read more