Виенски гулаш - вистински зимски деликатес

Специјалитет полн со месо, толку меко што се распаѓа. За овој виенски гулаш важно е да одберете добро парче месо и правилно да го подготвите.

Виенскиот гулаш содржи само јунешко месо и кромид, кои се клучни за подготовката на густ и миризлив сос без додавање на брашно или кисела павлака. Традиционално се послужува со кнедли или шпецли, но слободно одберете прилог во кој најмногу уживате, како ориз, пире, шпагети...

За гулашот да биде неодоливо вкусен потребно е прво да го испржите месото за течностите да се зачуваат внатре. Месото е најдобро да го пржите во неколку тури, бидејќи ако ставите премногу месо во тавчето нема убаво да се испржи и нема да биде карамелизирано, а со тоа ќе има и полош вкус. Изборот на месо е важен, па одберете квалитетно парче. Исто така, гулашот не може да се превари, а за да биде месото доволно омекнато му требаат најмалку 2-3 часа крчкање на фина температура.

Потребни состојки:

 • 1 кг јунешко
 • 4 кромиди
 • 2 лажички мелен ким
 • 3 лажички блага пипер
 • 1 лажичка толчена пипер
 • ½ лажица оцет
 • 1 лажица доматен сос
 • 450 мл вода
 • масло
 • сол

Подготовка:

Месото исечкајте го на коцки, па испржете го во тава. Извадете го и турете масло, па испржете го ситно сечканиот кромид. Кога кромидот ќе омекне додадете доматно пире, мелен ким и измешајте, па додадете блага пипер и повторно промешајте. Потоа сипајте оцет и вода (250 мл) и оставете да се готви некои 15-ина минути, или додека течноста не се намали. Додадете уште вода (200 мл), па состојките добро изблендирајте ги или иситнете ги со рачен блендер. Вратете го месото во тавата и поклопете. Посолете и гответе на тивок оган уште некои 2-3 часа.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Рецепти

Рецепт од соседна Србија: Сарма полнета со коленица

Read more

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Read more

Неодолив пилав со јагнешко и лук на узбекистански начин

Read more

Идеја за вечера: Тако шпагети со мелено месо

Read more
 

Магазин

Рецепт од соседна Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
 • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
 • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
 • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе