Свет

Викиликс: ЦИА ги шпионирала претседателските избори во Франција

17. февруари 2017 - 12:42 | Kајгана/Макфакс

ЦИА добила налог да собира информации пред претседателските избори во Франција во 2012 година, открива Викиликс. Шпипнирањето треало седум месеци, пренесува RT.

Документите покажуваат дека сите главни политички партии имале инфилтрирани шпиони на агенцијата ЦИА (“HUMINT”), како и дека прислушкувале со помош на електронски уреди (“SIGINT”).

ЦИА проценила дека во партијата на Николас Саркози не биле сигурни во неговиот реизбор.

Како што се наведува, ЦИА барала и податоци за финансирање на кандидатите, нивни ставови за францускта економија и грчката должничка криза.

Коментирај