Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Манчестер Јунајтед и Виљареал ја зачуваа вечерва предноста од првите натпревари во пресметките со Рома и Арсенал и обезбедија пласман во финалето на Лига Европа.

Шпанскиот тим одолеа на сите напади на Арсенал во Лондон и со реми без голови ја одбрани предноста од 2:1 од првиот натпревар.

По триумфот од 6:2 на првиот натпревар, Манчестер Јунајтед рутински го завери пласманот во финалето и покрај поразот од 3:2 на реваншот во Рим. Един Џеко (57), Брајан Кристанте (60) и Никола Залевски (83) беа прецизни во тимот на Рома, додека Едисон Кавани беше двоен стрелец за Јунајтед (39, 68).

Финалето во Лига Европа ќе се игра во Гдањск на 26 мај, три дена пред завршницата во Лигата на шампиони во Истанбул меѓу Челси и Манчестер Сити. 

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Фудбал

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Read more

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Read more

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Read more
 

Спорт

Ислами постави нов македонски рекорд

Читај повеќе

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Читај повеќе

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо со дабл-дабл најзаслужен за елиминацијата на Бруклин

Читај повеќе

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Читај повеќе

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Читај повеќе

Пандев го пропушти денешниот тренинг поради проблеми со зглобот

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Читај повеќе