Вистински фудбалски фан: Дете го нацрта албумот на Panini бидејќи не може да го купи

Секоја парна година љубителите на фудбалот трпеливо ја чекаат пролетта и албумот на Panini, кој го исполнуваат со сликички од фудбалери.

Се купуваат сликички, се менуваат дупликати, а најголемите фанови го пополнуваат албумот до почетокот на првенството.

Осумгодишно момче од Бразил оваа година немаше среќа да го добие албумот со сликички на Panini за Светското првенство.

Поради тоа тој одлучи сам да го направи.

Со денови трпеливо работеше на албумот, а потоа започна со цртање на сликички од славни фудбалери, бидејќи неговата мајка не можеше да си дозволи да му купи албум и сликички.

„Кога го заврши, рече дека ќе го однесе во училиште, но се плашев дека ќе го исмеваат“, вели мајката на момчето.

Меѓутоа, на нејзино изненадување, другите деца во училиштето беа воодушевени од неговата изработка.

„Би сакал да сум креативен како него и да можам толку добро да цртам“, вели пријател на момчето, кој ја покажа својата креативност на дело.

 

Тагови
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Фудбал

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе