Во Франција откриени траги од неандерталци стари 80.000 години

На бреговите на полуостровот Нормандија излегле на виделина траги од стапалки направени од неандерталците пред околу 80 илјади години, а она што ги збунува археолозите е нивната големина.

Новото откритие фрла сенка на претходните заклучоци за она што го знаеме за овие праисториски луѓе кои се роднини на модерниот човек.

Засилената ерозија поради честиот ветер и плимата во Нормандија изнесе на виделина 257 траги од стапалки стари илјадници години. Според проценките на археолозите, околу 13 различни луѓе од кои 90 отсто деца ги оставиле своите ножни отпечатоци во калта која потоа благодарение на нанесената песок ги сочувала до денес.

„Поради обликот на трагите, археолозите се сигурни дека стапалките се направени од неандерталците кои се разликуваат од модерните луѓе. Во тоа доба, тие биле единствен вид на луѓе во Европа. Модерниот човек се појавил 35 илјади години по периодот на кој му припаѓаат стапалките“, вели Жереми Диво, еден од истражувачите.

Она што е необично е големината на стапалките оставени од еден возрасен неандерталец кои индицираат дека бил висок околу 1,73 сантиметри, што е повеќе од досегашните заклучоци кои нивната височина ја сместија од 164 до 168 за машките неандерталци.

„Можеби едноставно токму тој неандерталец бил необично висок. Или можеби претходните истражувања околу просечната висина на овој вид на луѓе се погрешни“, збунет е и Диво.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Чек дис аут

Ресторан во Холандија ги замени келнерите со роботи

Read more

Кој како се снајде за маска

Read more

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Read more

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Read more

Магазин

Четири знаци за ослабен имунолошки систем

Читај повеќе
  • play_arrow

Како никогаш да не бидете здодевен соговорник?

Читај повеќе
  • filter

Каде Римјаните граделе најмногу театри и амфитеатри?

Читај повеќе

Anonymous се реактивираат, ќе ги разоткриваат злосторствата на полицијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Читај повеќе
  • filter

Почина славниот современ уметник Христо

Читај повеќе

Што вели науката за бебињата родени во јуни?

Читај повеќе

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Читај повеќе
  • play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Читај повеќе