Во кои земји не можеше да се патува со „семоќниот“ југословенски пасош?

Има многу приказни и урбани легенди за познатиот црвен пасош на поранешна СФРЈ, а една од нив е дека ги отвараше сите врати ширум светот и дека со него можеше да се патува секаде слободно.

Пасошот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија беше важечка патна исправа со која нејзините жители можеа да патуваат во странство.

За овој пасош до ден-денес важи дека бил еден од најмоќните на меѓународно ниво. Со него, многу државјани на СФРЈ можеа да одат во западните земји за време на Студената војна и имаа можност да најдат работа во западноевропските фирми.

Југословенскиот пасош се сметал за еден од најпогодните во светот бидејќи бил еден од ретките во тоа време со кое можело да се патува слободно и на исток и на запад.

Главната причина за ваквата слобода на патување била надворешната политика што Југославија ја водеше во 60-тите години на минатиот век.

Ваквата политика овозможи земјата како еден од лидерите на движењето на „Неврзаните“ да потпише бројни договори за безвизен режим со земјите од движењето, но и со повеќето европски земји, како од Источниот, така и од Западниот блок.

Граѓаните на СФРЈ можеа да патуваат слободно без виза во речиси сите земји, со исклучок на САД, СССР, Израел, Кина, Грција и Албанија.

Во текот на 70-тите, околу половина од полнолетното население на Југославија поседуваше пасоши и активно ги користеше за туризам, работа и шопинг, што ја услови појавата на „гастарбајтери“, но и фамозниот шверц на облека од Трст.

Колку многу сакале да патуваат Југословените говори фактот дека во 1976 година, државата од 20 милиони жители имала дури 16 милиони преминувања на границите со југословенски пасош.

Списокот на земји во кои можеше да се патува без виза се менуваше со тек на време, но сепак југословенскиот пасош беше далеку помоќен од денешните пасоши на која било од земјите што ја сочинуваа СФРЈ.

Македонскиот пасош, според најновиот извештај објавен од лондонската консултантска компанија за државјанство и престој Henley & Partners, е на 45-то место (од 112 рангирани) со 125 достапни дестинации. Колку за споредба со нашите соседи, се рангираме полошо од Грција која е една од земјите на 8. место со 185 дестинации, Бугарија на 17-то со 173 (го дели со Хрватска) и Србија на 38. место со 136. Полошо од нас се рангирани Албанија (53. место со 115 дестинации) и Косово (104. место и само 41 достапна дестинација).

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Живот

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

11 книги за кои луѓето најчесто лажат дека ги прочитале

Read more

Како едноставно да избркате змија?

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе