Во која земја луѓето имаат најмногу сексуални партнери?

Сексот веќе одамна не е табу тема, а во изминатите години сè почесто се зборува на овие теми во обид да се нормализираат.

Има многу луѓе кои имаат повеќе сексуални партнери во текот на животот, а истражувањата покажаа дека просечната индивидуа има девет сексуални партнери во текот на животот, а бројките на оваа тема доследно се собираат од 2005 година.

Просечниот број на сексуални партнери може значително да варира од земја до земја, бидејќи културните норми може да имаат значително влијание врз бројот на луѓе со кои некој има секс.

Во просек, турските граѓани имаат најголем број сексуални партнери во текот на нивниот живот. Просечната индивидуа во Турција има 14 сексуални партнери. Има уште неколку земји во кои луѓето имаат 13 или повеќе сексуални партнери, во просек, во текот на нивниот живот. Тоа се Исланд, Нов Зеланд и Австралија. Иако во овие земји има луѓе кои немаат ни приближно толку сексуални партнери, овие бројки претставуваат просек.

Од друга страна, има неколку земји во кои луѓето имаат тенденција да немаат многу сексуални партнери. Во Индија, просечниот човек има само три сексуални партнери во текот на својот живот. Ова може да биде затоа што во Индија постојат строги правила за брак. Има уште неколку земји каде што луѓето имаат многу малку сексуални партнери. Луѓето кои живеат во Хонгконг, Виетнам и Кина имаат тенденција да имаат помалку од четири сексуални партнери во текот на нивниот живот.

Македонија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и Словенија не беа вклучени во ова истражување. Од овие простори, опфатена беше Хрватска  - земјата се најде на 25 место со просечен број од 7,5 партнери во текот на животот.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Љубов и секс

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Долг маратонски секс не e гаранција за оргазам

Read more

Кој повеќе изневерува - мажите или жените?

Read more

Терапевти откриваат што најмногу ги нервира луѓето кај партнерите

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе