Во Милан се крие најголемиот италијански талент, Сити веќе е заинтересиран

Франческо Камарда има само 15 години и веќе го сметаат за најголем талент на италијанскиот фудбал.

Според годините, само од неодамна припаѓа во кадети, но веќе настапува за јуниорскиот тим, односно познатите примавера. Пред да им се приклучи на четири години постарите играчи, тој постигнуваше во просек по 5,5 голови по натпревар.

Откако тренерот на јуниорите, Ињацио Абате, го додаде во својот тим, Камарда стана најмладиот играч во историјата кој постигнал гол во сите три натпреварувања до 19 години (лига, куп и младинска Лига на шампиони).

На 19 септември во младинска Лига на шампиони постигна 2 гола во 4:0 победата на Милан над Њукасл и стана најмлад Италијански стрелец во ова натпреварување со 15 години и 193 дена.

Remote video URL

За него се пишува веќе неколку години откако беше забележан од скаутот Франческо Пагани, познат како Шаболата Морбида, а за него се интересираат и европски великани. Инаку, првите фудбалски чекори ги направил во фудбалската школа Афорезе.

Камарда сѐ уште нема професионален договор бидејќи нема ни 16 години, а Милан реши да потпишат таков во март 2024 година. Сепак, чудото од дете и неговото семејство ќе имаат можност да прифатат уште една понуда, со оглед на тоа што наводно за него се заинтересирани Манчестер Сити и Борусија Дортмунд.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе