Во полициска акција на 54 локации пронајдени поголеми количества дрога и оружје

Скопје, 21 септември 2019 (МИА) – Во координирана полициска акција на 54 локации во 24 градови пронајдени и одземени се поголеми количества дрога и оружје.

Во текот на вчерашниот ден, како што информира Сузана Прањиќ-Талевска, началник на Одделение за информации од јавен карактер при Министерство за внатрешни работи, од страна на Бирото за јавна безбедност, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Одделот за криминалистичка полиција, сите осум сектори за внатрешни работи во државата во соработка со Одделот за специјални полициски операции и во координација со основните јавни обвинителства била спроведена координирана полициска акција со цел спречување на кривични дела поврзани со недозволена трговија со дрога на територијата на цела Република Северна Македонија.

Таа истакна дека по претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности со наредба од судија на претходна постапка во текот на вчерашниот ден биле реализирани симултани претреси во вкупно 24 градови на дури 54 различни локации, додека пронајдените и одземени количини на наркотична дрога и пронајденото оружје се веќе предадени на вештачење.

– Од досега спроведените мерки и активности на МВР за борба против уличното дилерство во текот на изминатите два месеца на територијата на Република Северна Македонија запленети се вкупно околу 22 килограми марихуана, над 500 стебла од марихуана, семки од канабис, кокаин, хероин, хашишово масло, околу две илјади милилитри метадон, околу 200 парчиња таблети МДМА и екстази. Покрај ова, одземени се три пиштоли, една ловна пушка, една рачна бомба кашикара, 56 куршуми од различен калибар, по четири ваги и дробилки, како и седум патнички моторни возила и еден мотоцикл, рече Прањиќ-Талевска.

За овие кривични дела, како што истакна, поднесени се 30 кривични пријави против 36 лица, од кои во 18 е одредена мерка притвор и една мерка на претпазливост, додека за едно лице е распишан и централен распис.

Прањиќ-Талевска информира дека активностите на МВР во борба против уличното дилерство ќе продолжат и во идниот период со засилен интензитет. 

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Read more

Хроника

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Read more

Пет лица приведени за поседување дрога

Read more

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Read more

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

Read more

Вести

Комисијата за заразни болести и МОН го одложија за утре состанокот за протоколите за наставата

Читај повеќе
  • filter

Детето од Чернобил ќе го собори последниот европски диктатор: Која е Светлана Тихановскаја?

Читај повеќе

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Читај повеќе

Пет лица приведени за поседување дрога

Читај повеќе

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Читај повеќе

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Читај повеќе

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе