Во продажба првиот автомобил на Hyundai со соларен кров

Минатата есен Hyundai ги откри плановите за опрема на новите автомобили со кров од соларни плочи. За помалку од година дена од најавата, во Јужна Кореја во продажба се најде првиот модел.  Кровот на новиот Hyundai хибрид може да овозможи полнење на батерии меѓу 30 и 60 проценти.

Станува збор за New Sonata Hybrid, автомобил со технологија која ќе ја подобри ефикасноста на горивата и ќе ја намали емисијата на CO2.

Hyundai верува дека соларниот кров секојдневно може да наполни меѓу 30 до 60 проценти од капацитетот на батеријата со сончева енергија, а со 6 часа полнење би можел теоретски да го зголеми дометот на автомобили за 1.300 километри годишно.

Иако ова не е некој голем напредок сепак укажува дека соларните кровови имаат голем потенцијал во подобрување на енергетската ефикасност на електричните автомобили и хибриди, како и дека таквата технологија нема да биде ограничена само на луксузни брендови на автомобили и експериментални возила.

По освојување на корејскиот пазар, новиот Hyundai ќе пристигне и на американскиот пазар, а компанијата засега нема планови за проширување во Европа.

реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе