Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Американската војска не само што инвестира во нуклеарно оружје и беспилотни летала, туку сè повеќе инвестира и во невронаука.

Нивната желба е, во иднина, да создадат систем што ќе овозможи скоро телепатска комуникација меѓу војниците.

За развој на ваков систем, кој би ги снимал сигналите на мозокот, би ги преведувал и на тој начин би овозможил читање на мислите на војниците, Армијата издвои 6,25 милиони долари за период од пет години.

Досега, воените научници беа во можност да идентификуваат кои сигнали во мозокот се одговорни за однесувањето на човекот. Иако ова можеби не значи многу, првиот чекор е да се идентификуваат различните сигнали, односно да се идентификуваат и толкуваат самите сигнали кои се однесуваат на свесни мисли.

„Можете да прочитате што сакате, но тоа не значи дека и ќе го разберете. Тоа е следниот чекор. На крајот на краиштата, тоа е нашата намера - да имаме компјутер што може целосно да комуницира со мозокот“, изјави научникот на чело на оваа програма, Хамид Крим за C4ISRNET.

Тој објасни дека сакаат да развијат систем што ќе ги препознава знаците на стрес или замор, пред самиот војник да биде свесен за нив. Ова може да спречи замор или непромислени потези кои произлегуваат од стрес.

реклама

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Read more

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Пет држави кои му се враќаат на животот како пред пандемијата

Read more

Наука

Што досега откри новиот ровер на НАСА на Марс?

Read more

Како ќе изгледа Марс по 100 години отсега?

Read more

Роверот на НАСА собра втор примерок од карпа од Марс

Read more

Фосилните горива мора да останат под земја, предупредуваат научниците

Read more
 

Гик

Apple ќе престане со производство на iPhone со 64 GB меморија

Читај повеќе
  • filter

Новиот Xiaomi Pad 5 ќе се продава во Европа

Читај повеќе

10 бизарни начини и околности под кои умреле римските императори

Читај повеќе

Galaxy Note 22 ќе биде претставен наредната година?

Читај повеќе

LG произведе огромен екран за домашно кино од 1,7 милиони долари

Читај повеќе

Европа заостанува 21 година зад поставената цел за намалување на загадувањето

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ја претстави серијата 11T

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Првиот целосно цивилен екипаж полета во вселената со SpaceX

Читај повеќе

Кинеските астронаути се враќаат на Земјата по три месеци во вселената

Читај повеќе