Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Американската војска не само што инвестира во нуклеарно оружје и беспилотни летала, туку сè повеќе инвестира и во невронаука.

Нивната желба е, во иднина, да создадат систем што ќе овозможи скоро телепатска комуникација меѓу војниците.

За развој на ваков систем, кој би ги снимал сигналите на мозокот, би ги преведувал и на тој начин би овозможил читање на мислите на војниците, Армијата издвои 6,25 милиони долари за период од пет години.

Досега, воените научници беа во можност да идентификуваат кои сигнали во мозокот се одговорни за однесувањето на човекот. Иако ова можеби не значи многу, првиот чекор е да се идентификуваат различните сигнали, односно да се идентификуваат и толкуваат самите сигнали кои се однесуваат на свесни мисли.

„Можете да прочитате што сакате, но тоа не значи дека и ќе го разберете. Тоа е следниот чекор. На крајот на краиштата, тоа е нашата намера - да имаме компјутер што може целосно да комуницира со мозокот“, изјави научникот на чело на оваа програма, Хамид Крим за C4ISRNET.

Тој објасни дека сакаат да развијат систем што ќе ги препознава знаците на стрес или замор, пред самиот војник да биде свесен за нив. Ова може да спречи замор или непромислени потези кои произлегуваат од стрес.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Наука

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more

Научниците предупредуваат: Земјата се врти многу брзо

Read more

Дали темната материја воопшто постои? Научниците се сомневаат

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе