технологија

Бионички војници кои не чувствуваат болка и умор? Франција даде зелено светло

Бионичките војници досега беа поим од научната фантастика, но наскоро би можело да се појават на боиштата ширум светот.
Read more

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Американската војска не само што инвестира во нуклеарно оружје и беспилотни летала, туку сè повеќе инвестира и во невронаука.
Read more

Кренете глава од телефоните: Колкава штета може да ви направат?

Не треба да претерувате во ништо, дури ни во користењето на мобилните телефони. Прекумерното зборување, пишување и држење на телефонот во раце може да направи голема штета по вашето здравје.
Read more

„Електронска кожа“ – иднината на технологијата е на дофат

Паметните рачни часовници стануваат сѐ попопуларни од година во година, но се чини сега добиваат конкуренција.
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more