Војниците во Нагорно-Карабах: Ќе останеме на фронтот додека не победиме

Примирјето во војната за Нагорно-Карабах, постигнато минатиот викенд во посредништво на Франција, неделава беше прекинато во повеќе наврати со жестоки судири меѓу азербејџанската армија и етничките ерменски сили.

Азербејџан, близок сојузник на Турција, тврди дека има постигнато значителни територијални победи, но Ерменија, која има одбранбен пакт со Русија, вели дека ги одбива азербејџанските напади и ја има ситуацијата под контрола.

„Ќе победиме. Ќе останеме на фронтот додека не победиме“, изјави за Reuters Варак Вартанјан, војник од Нагорно-Карабах. „Ова е нашиот дом и во секој случај ќе останеме овде“.

Remote video URL
Азербејџанската армија тврди дека презела контрола врз 22 населби

Азербејџанската армија презеде контрола над 22 населби во регионот Нагорно-Карабах, соопшти претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев.

URL

Алијев вчера истакна дека азербејџанската армија го зазела градот Зангилан и 24 населени места во четири области во Нагорно-Карабах.

URL

Азербејџанскиот претседател додаде дека бројот на цивили загинати во нападите на ерменските сили се искачи на 63.

Судирите меѓу азербејџанската и ерменската армија ескалираа на 27 септември во регионот Нагорно-Карабах, кој територијално му припаѓа на Азербејџан, но е населен со етнички Ерменци.

URL

Досега загинаа неколку стотици војници и цивили и двете страни се обвинуваат меѓусебно за прекин на примирјата, додека светот стравува дека ситуацијата дополнително ќе ескалира и дека на повидок е хуманитарна криза на Кавказ.

URL
реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Свет

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Read more

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Read more

Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Read more

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Read more

Вести

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

Читај повеќе

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Читај повеќе

Бранко Црвенковски го замрзна членството во СДСМ

Читај повеќе

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Читај повеќе

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Читај повеќе

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други криптовалути

Читај повеќе

Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Читај повеќе

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Читај повеќе

Во ковид–центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 478

Читај повеќе