Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Volkswagen и официјално го претстави електричниот модел со кој има глобални аспирации,

ID.4 ќе има почетна цена од 49.950 евра во Германија и 43.995 долари во Америка. За разлика од неодамна лансираниот ID.3, овој модел ќе биде присутен на сите континенти.

Возилото е долго 4,65 метри, широко е 1,85 метри и има висина од 1,61 метри. Компатибилно е да го задоволи и американскиот вкус.

Линијата на неговата силуета е флуидна, без непотребни детали, а и внатрешноста е едноставно уредена. Дигиталниот кокпит во целост ги истисна класичните копчиња.

Понудата стартува со изведбата со 240 КС и 310 Nm и батерија од 77 kWh, а најавена е и помоќна изведба со погон на сите четири тркала.

Батеријата има гаранција од 160.000 километри или осум години, што значи задржување на минимум 70% од капацитетот, а пружа автономија на возење од 520 километри со едно полнење.

Забрзува да стотка за 8,5 секунди, а брзината е ограничена на 160 км/ч.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Авто новости

Ова е освежениот Jaguar E-Pace

Read more

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Read more

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Read more

Fiat го претстави Tipo Cross

Read more

Автомобили

  • filter

Ова е освежениот Jaguar E-Pace

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Читај повеќе

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе
  • filter

Fiat го претстави Tipo Cross

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Yamaha го најави новиот „ѕвер“

Читај повеќе
  • filter

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Читај повеќе