Volkswagen го сели производството од Германија?

Volkswagen сериозно размислува за драстичен деловен потег, преселувајќи го целото производство на автомобили од Германија.

За сè е виновен гасот, односно недостигот на гас предизвикан од актуелната политичка ситуација во која продолжува војната во Украина, а санкциите кон Русија никогаш не биле построги. Доколку ова сценарио се прелее во следната година, Volkswagen би можел лесно да направи таков драстичен потег.

Преместувањето на производството од матичната земја е само едно од решенијата за кои моментално се разговара во Волфсбург. Доколку се донесе таква одлука, Volkswagen би го префрлил целото производство од Источна Европа и Германија во фабрики на Запад, пред се во Белгија, Португалија и Шпанија, дознава Bloomberg.

Русија и Северен  поток 1 се главниот извор на гас за германската индустрија, односно беа додека Русите не го свртеа вентилот. Индустријата веќе сносува одредени последици. Се проценува дека најсериозните проблеми ќе излезат на површина доколку гасот не протече до јуни следната година, велат од Volkswagen.

„Како среднорочно решение, фокусирани сме на поголема локализација, преместување на производството или технолошки алтернативи, истата воспоставена практика што се применуваше и на предизвиците поврзани со недостиг на полупроводници, како и во случај на други проблеми со снабдувањето.“

Volkswagen тврди дека ќе може да го задржи производството во следните шест месеци, но под услов Германија да продолжи да ги пополнува своите резерви, кои сега се на 90 проценти. Бидејќи е можно резервите да се намалат во зима, Volkswagen веќе работи на намалување на потрошувачката на гас во согласност со барањата на германската влада за намалување од 20 проценти.

Bloomberg нагласува дека Volkswagen е загрижен поради поскапувањето на енергенсите, со што кооперантите сè потешко се справуваат. Затоа, постои опасност многу кооперанти да бидат принудени да го прекинат производството.

Тагови
реклама

Авто новости

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Read more

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Read more

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Read more

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Читај повеќе

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Читај повеќе
  • filter

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Читај повеќе
  • filter

Munro Mk_1 е електричен SUV со 375 КС

Читај повеќе

Австрија сака на возачите да им се одземаат автомобилите поради брзо возење

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ја претстави втората генерација на електричниот ID.3

Читај повеќе

Историски пресврт: Volkswagen повеќе не е најпродаван во Кина

Читај повеќе

Совети за возачи: Што не смеете да правите во услови на магла?

Читај повеќе