Volkswagen потврди: Доаѓа новиот Passat

Volkswagen Passat наполни 50 години, а наскоро ќе пристигне и новиот модел.

Volkswagen потврди дека името Passat ќе остане присутно, но исклучиво во Европа.

Како што претходно се шпекулираше, новата генерација на Passat (B9) ќе се нуди исклучиво во караван верзија, а тоа го потврди лично шефот на VW, Томас Шефер, за Automotive News Europe.

Побарувачката за класични деловни лимузини е драстично намалена, а во тој сегмент концернот ќе продолжи да нуди технолошки близнак од Škoda – моделот Superb.

Интересно е што Škoda беше одговорна за развојот на новиот Passat. Премиерата на Superb ќе се случи до крајот на годината, додека новиот Passat ќе можеме да го видиме веќе во септември.

Се чини дека Superb и/или Passat ќе имаат добри шанси да ги задржат титулите на најпродаваниот модел во сегментот.

Според достапните информации, новиот Passat ќе го преземе дизајнерскиот потпис на Golf 8, долната петта врата и, секако, дигиталниот кокпит во кабината со поголем вертикално ориентиран инфозабавен екран. Носителот на продажбата би можело да стане plug-in хибрид.

Passat и Superb ќе се произведуваат во Братислава.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе