Волстрит падна на најниско ниво од јуни

На Волстрит цените на акциите нагло паднаа, спуштајќи се на најниското ниво од почетокот на јуни, бидејќи новите економски податоци ги поттикнаа стравувањата дека ФЕД повторно ќе ги зголеми каматните стапки до крајот на годината.

Dow Jones се лизна за 1,29 отсто, на 33.002 поени, додека S&P 500 потона за 1,37 отсто, на 4.229 поени, а индексот Nasdaq за 1,87 отсто, на 13.059 поени. Падот на S&P 500 на најниско ниво од 1 јуни и на Dow Jones и Nasdaq од крајот на мај следеше по извештајот кој покажа дека отворените работни места во САД се зголемија силно во август, многу повеќе отколку што очекуваа аналитичарите.

Ова покажува дека пазарот на трудот останува силен, што би можело да го поддржи растот на платите, а со тоа и потрошувачката и инфлацијата. Ова ги зголеми стравувањата дека ФЕД уште еднаш ќе ги зголеми клучните каматни стапки до крајот на годината и ќе ги задржи на повисоки нивоа подолго од очекуваното. Како резултат на тоа, приносите на 10-годишните американски обврзници вчера достигнаа нови 16-годишни највисоки нивоа, додека цените на акциите нагло паднаа.

„До неодамна, повеќето инвеститори замислуваа дека ФЕД наскоро ќе мора да ги намали каматните стапки и дека ќе се вратиме во средина со поволни каматни стапки. Но, сега најверојатното сценарио е поинакво сценарио - повисоки каматни стапки и на подолг период“, објасни Рик Меклер, партнер во Cherry Lane Investments.

Рафаел Бостик, претседател на филијалата на Банката на федерални резерви во Атланта, рече дека централната банка не мора нужно повторно да ги зголемува каматните стапки, но веројатно ќе помине долго време пред да почне да ги намалува. Лорета Местер, претседателка на филијалата на ФЕД во Кливленд, од друга страна, рече дека е отворена за уште едно зголемување на каматните стапки, можеби веќе на следниот состанок на ФЕД.

Пад на цените на акциите и на европските берзи

Од единаесетте најважни сектори на индексот S&P 500, цените на акциите вчера паднаа во десет, а степенот до кој инвеститорите се загрижени покажува порастот на индексот на страв VIX на берзата во Чикаго на највисоко ниво од крајот на мај.

Растот на овој индекс покажува дека инвеститорите се повеќе ги обезбедуваат своите портфолија од евентуален натамошен пад на цените на акциите.

По вчерашниот пад, индексот Dow Jones е намален за 0,4 отсто во однос на почетокот на годината, додека S&P 500 е во плус за околу 10 отсто, а Nasdaq за околу 25 отсто. Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,54 отсто, на 7.470 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 1,06 отсто, на 15.085 поени, а париски CAC за 1,01 отсто, на 6.997 поени.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Бизнис

Технолошкиот сектор го оживеа Волстрит

Read more

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Read more

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Read more

Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе