1.МФЛ 2023/2024

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Филип Здравески
/ 29.11.2023 / 15:10

Денеска се одигра вонредното 16-то коло во најдобрата македонска фудбалска лига, а само на еден натпревар немаше ни победник ни голови.

Славниот Вардар сѐ повеќе тоне откако и денеска натпреварот го заврши поразен. Бранителот на титулата, Струга, се покажа како невозможна мисија, па вардарци поразени со 3:1 го запишаа дури 10-триот пораз сезонава.

Кавадаречки Тиквеш беше убедлив на гостувањето во Охрид кај Воска Спорт, победувајќи со 3:0. На кавадарчани им олесни црвениот картон на домашниот офанзивец Јашароски во последните минути од првиот дел, но од претходно го имаа постигнато водечкиот гол.

Работнички и со новиот тренер пее иста песна. По ремито дома со Гостивар, сега загуби на гости акј Шкендија со 2:0.

Силекс е претендент за висок пласман, но никако да фати приклучок со водечкото трио. Поразот со минимални 1:0 кај Македонија ЃП е нов чекор назад за кратовчани.

АП Брера Струмица до 94. минута имаше вредни 3 бода од дуелот со штипска Брегалница, но не издржа, прими гол во последните моменти и повторно ги разочара струмичките навивачи.

Шкупи одигра без голови на гости кај Гостивар, со што ѝ дозволи на Шкендија бодовно да се израмни. Воедно, бидејќи Струга има натпревар помалку, со победа би можела да ја запоседне лидерската позиција. Меѓутоа, тој натпревар ќе се игра наредната среда, а измеѓу, викендов, има ново коло.

Резултати 16. коло:

АП Брера Струмица - Брегалница 1:1
44' Матеј Цветаноски - 90'+4 Роналдо Вебстер

Гостивар - Шкупи 0:0

Македонија ЃП - Силекс 1:0
83' Самир Фазли

Шкендија - Работнички 2:0
59' Аденис Шаља, 90'+2 Ералдо Чинари

Вардар - Струга 1:3
32' (п) Михајло Милосавиќ - 6' (п) Ванѓел Згуро, 8' Хадис Таири, 62' Басиру Компаоре

Воска Спорт - Тиквеш 0:3
27', 80' Иван Ивановски, 76' Едиз Спахиу
Црвен картон: 45'+2 Ален Јашароски (ВС)

Табела:

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Фудбал

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Read more

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Read more

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Read more

Не бадијала се викаат Always Ready

Read more
 

Спорт

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Читај повеќе

Анчелоти со неочекувана понуда до Модриќ

Читај повеќе