ФК Тиквеш

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Тренерот на Тиквеш, очекувано, е задоволен од синоќешната победа на неговиот тим, остварена откако до 74. минута кавадаречкиот состав губеше со 2:0 од исландскиот Бреидаблик.
Read more
play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Само актуелниот куп победник оствари позитивен резултат во европските натпреварувања кои започнаа неделава, и тоа со маестрален пресврт.
Read more

Вареловски: И нам ни значи играњето во вечерен термин

Од таборот на Тиквеш на денешната прес-конференција пред утрешното европско деби истакнаа дека се среќни што нема да играат на скопските горештини, но и дека се оптимисти дека ќе имаат долго европско лето.
Read more

УЕФА контра Тиквеш: Нема играње на скопските горештини

УЕФА го промени терминот за деби европскиот натпревар на македонскиот куп победник Тиквеш.
Read more
play_arrow

Дајте ж'та, дајте црно тиквешко - куп пехарот оди во Кавадарци

Кавадаречката гордост, ФК Тиквеш, испиша историја откако за прв пат во својата 94-годишна историја освои куп титула откако во големото финале со 2:1 ја совлада охридска Воска Спорт на Националната Арена „Тодор Проески“ во Скопје.<
Read more

Вареловски: Не можете да замислите што ќе биде во Кавадарци ако се вратиме со пехарот

Во својата 94-годишна историја Тиквеш за прв пат се наоѓа во ваква шанса да се бори за трофеј. На денешната прес-конференција капитенот Александар Вареловски ги истакна очекувањата не само на тимот, туку на цело Кавадарци.
Read more

Куп финалето в среда на Арената: Тиквеш и Воска по историја

За прв пат на финалниот натпревар се пласираа екипи кои досега никогаш не се нашле во ситуација да играат натпревар за титула.
Read more
play_arrow
filter

Тиквеш против Воска Спорт во Куп финалето

Откако денеска се одиграа реванш полуфиналните натпревари од Купот на Македонија познато е и кои екипи ќе се борат за пехарот на 22 мај.
Read more
play_arrow
filter

Тиквеш го направи трансферот на годината - донесе резервист од лигата на Андора

Ако можеше Вардар да донесе играч од четвртата италијанска лига, Работнички од шестата англиска, Тиквеш може уште подоле - резервист од андорската лига!
Read more
filter

ФК Тиквеш денеска слави 93 години од формирањето

Read more

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Денеска се одигра вонредното 16-то коло во најдобрата македонска фудбалска лига, а само на еден натпревар немаше ни победник ни голови.
Read more
filter

Навивачи за пофалба: Лозари за својот Тиквеш навиваа и од сред езеро

Навивачката култура во македонскиот фудбал не е на високо ниво. Среќа сезонава тука се кавадаречки Лозари да го подигнат нивото и разбијат монотонија.
Read more
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more