Воведете ги овие 3 промени во појадокот и почнете со слабеење

Б.С.Б.
/ 06.05.2022 / 13:19

Правилниот појадок е неопходен за оптимално функционирање на метаболизмот, но многумина прават грешки со првиот оброк што го внесуваат во денот.

Кои промени треба да ги воведете во појадокот, за да почнете да слабеете?

1. Смути наместо житарки

Добриот појадок треба да содржи 13 до 20 грама протеини, 6 грама влакна и 10 до 15 грама добри масти. Житарките, кои се една од најчестите опции за почеток на денот, не само што не обезбедуваат хранливи материи потребни за денот, туку ве оптоваруваат со многу шеќер. Наместо тоа, направете смути од различен зеленчук и овошје, додадете млеко или јогурт, лажица ленено семе или јаткасти плодови.

2. Немојте да појадувате премногу рано

Веројатно сте го чуле советот да не излезете од дома без појадок, но ризикувате да појадувате прерано и ќе мора повторно да јадете до ручекот. Тоа доведува до внесување двојно калории. Најдобро е да почекате некое време за да вашето тело се разбуди и ги добие првите знаци на глад.

3.ДА за богат појадок, НЕ за премногу калории

Многумина од нас имаат обичај да претераат со појадокот, но тој не треба да надмине 400 калории, што е доволно да се обезбеди богат оброк, без претерување и премногу калории.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Фит

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Read more

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Read more

Како правилно да трчате во лето?

Read more

Зошто јајцата се одлична храна за слабеење?

Read more
 

Магазин

Како да изберете квалитетни јагоди?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен совет ќе спречи оставање траги од шминка на вашата облека

Читај повеќе

Каде грешат паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот?

Читај повеќе

Низ Виена вози трамвај стар дури 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Читај повеќе

Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Читај повеќе

Кикиритки: Поевтини од бадеми и ореви, а исто корисни

Читај повеќе
  • play_arrow

Древна шума откриена на дното на огромна дупка во Кина

Читај повеќе

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Читај повеќе