УЕФА ЕУРО ПОЛСКА/УКРАИНА 2012

Времеплов: Пред 8 години моќната Шпанија ја прегази Италија и ја покори Европа

Филип Здравески
/ 01.07.2020 / 15:58

Тој 1 јули 2012 година во големото финале на Европското првенство во Полска и Украина копјата ги вкрстија Шпанија и Италија во натпревар кој на крајот беше сѐ освен рамноправен.

Двете репрезентации веќе еднаш се сретнаа на првенството бидејќи беа во иста група. Дуелот во полски Гдањск заврши без победник, 1:1.

Овој пат играа во украинскиот главен град Киев на преполниот „Олимпијскиј“ стадион, а им судеше Португалецот Педру Пруенса.

Уште во 14. минута студен туш за Италијанците откако Давид Силва ја затресе мрежата на одличниот Џиџи Буфон. Хендикеп за „Аѕурите“ настана откако неколку минути подоцна се повреди столбот во одбраната, Џорџо Кјелини, па мораше на сцената да стапи Федерико Балѕарети. Четири минути пред паузата „Фуријата“ зголеми на 2:0 преку Жорди Алба.

Маркизио, Иниеста и Буфон

Нападот на Италија со Антонио Касано и Марио Балотели не успеваше да ја пробие Шпанската одбрана. На полувреме Антонио Ди Натале го замени Касано, но ниту тој не успеа да направи нешто повеќе.

Шпанија доминацијата ја круниса пред крајот на натпреварот со головите на Фернандо Торес и Хуан Мата во 84-тата и 88. минута.

Шпанија: Икер Касиљас; Алваро Арбелоа, Жерар Пике, Серхио Рамос, Жорди Алба; Чави Ернандес, Серхио Бускец, Шаби Алонсо; Сеск Фабрегас (75' Фернандо Торес); Давид Силва (59' Педро Родригес), Андрес Иниеста (87' Хуан Мата). Селектот: Висенте дел Боске.

Италија: Џанлуиџи Буфон; Ињацио Абате, Андреа Барѕаљи, Леонардо Бонучи, Џорџо Кјелини (21' Федерико Балѕарети); Андреа Пирло; Клаудио Маркизио, Рикардо Монтоливо (57' Тијаго Мота), Даниеле Де Роси; Марио Балотели, Антонио Касано (46' Антонио Ди Натале). Селектор: Чезаре Прандели.

Шпанија всушност го одбрани европскиот трон кој го освои во 2008 година, а вкупно дојде до третата титула заедно со онаа освоена во 1964, со што се израмни по бројот на триумфи со Германија. Италија остана на една титула, онаа од далечната 1968, а по вторпат загуби финале откако претходно загубија од Франција во 2000.

Интересен беше крајот на натпреварот кога на камерите се слушна Икер Касиљас како бара од судиите да судат крај за да покажат почит кон Италија чии фудбалери беа демотивирани од високиот резултат, односно да се спречи да падне уште некој гол бидејќи едноставно Италијанците стоеја на терен.

„Еј судија! Судија! Почитувај го противникот. Имај почит за Италија. Па 4:0 е“, викаше шпанскиот голман, а веднаш потоа Пруенса отсвири крај, иако не го слушна неговиот апел.

Remote video URL
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Фудбал

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Read more

Спорт

  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе