Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека ситуацијата во Србија, а особено во Белград е алармантна, па затоа од овој викенд повторно ќе воведе полициски час.

„Денеска е најтешкиот ден од почетокот на епидемијата, имаме 13 починати и повеќе од 120 луѓе се на респиратори. Ситуацијата во Белград е алармантна. Сериозна е ситуацијата во уште 4 градови во Србија, но во Белград е најкритично“, изјави Вучиќ.

Полицискиот час за жителите на Белград ќе започне во петок во 18 часот и ќе трае до понеделник до 5 часот наутро.

Тој изјави дека би сакал полицискиот час да важи за цела Србија, но за тоа ќе одлучат на состанокот на Кризниот штаб.

Вучиќ упати апел до сите граѓани да ги почитуваат мерките, да го чуваат здравствениот систем, а особено постарите и луѓето со прекумерна тежина.

Тој додаде дека во Србија дневно се тестираат околу 9.000 луѓе, а во овој момент имаат 376 слободни респиратори.

Remote video URL
реклама

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Instagram убавица: Алексис Кларк

Read more
Бомбици со банана и кокос

Бомбици со банана и кокос

Read more
Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Read more

Регион

Во Србија 7.802 новозаразени, 288 пациенти на респиратор

Read more

Црн рекорд во Хрватска: 48 починати и 4.534 новозаразени со коронавирус

Read more

Политико: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

Read more

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Вести

Во поликлиниката во Шуто Оризари нов пункт за брзи тестови за коронавирусот

Читај повеќе

Снег и магла на Попова Шапка, намaлeна видливост на Стража

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 1.342 нови случаи од 3.399 тестирања

Читај повеќе

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Читај повеќе

Во Србија 7.802 новозаразени, 288 пациенти на респиратор

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Голема експлозија кај Бристол, има и жртви

Читај повеќе

За една недела на угостители изречени 18 прекршочни пријави

Читај повеќе

Османи: Решението со Бугарија е во Договорот за добрососедство

Читај повеќе

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

Читај повеќе